Menu Zamknij

Zaparcia - skutki uboczne

Zaparcia niosą ze sobą wiele przykrych konsekwencji. Prócz bólu, krwawienia, niemożliwości usiedzenia w jednym miejscu i po prostu cieszenia się życiem i bólami brzucha mogą powodować hemoroidy!

Zaparcia – czym są?

O zaparciach mówimy wtedy, gdy problemy z pozbyciem się kału pojawiają się rzadziej niż dwa razy w tygodniu. Stolce są wtedy bardzo twarde i oddawane z wysiłkiem. Często towarzyszy im uczucie niepełnego wypróżnienia. Problem ten dotyczy 20-30% populacji i częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. 

Zaparcia – następstwa

Następstwem zaparć mogą być: ból brzucha, który nie kończy się wypróżnieniem, krwawienie z odbytu, mdłości, powiększenie naczyń krwionośnych znajdujących się wewnątrz lub wokół odbytnicy. Prócz tego powikłania mogą być oczywiście cięższe. Mowa tutaj o przerwaniu ciągłości skóry w okolicach odbytu zwanej szczeliną odbytu, utknięciu stolca (zakleszczenie kału) lub wypadnięcie odbytu. 

zaparcia

Zaparcia i hemoroidy

Zaparcia wywierają duży nacisk na okolicę odbytu. Wzrasta wtedy ciśnienie, które powoduje gromadzenie się krwi i rozwój hemoroidów.

Hemoroidy to niestety zaskakująco częsta choroba, która dotyka nawet 30% populacji. Wyróżniamy aż cztery stopnie nasilenia choroby hemoroidalnej. Pierwszy występuje wtedy, gdy naczynia krwionośne rosną tam, gdzie się znajdują. Kolejne stopnie są coraz silniejsze i bardziej bolesne – w końcowej fazie hemoroidy mogą wychodzić z odbyt. Hemoroid może dojść nawet do punktu krytycznego. Mowa o zatkaniu żył, co kończy się bólem i obrzękiem.

Hemoroidy a zaparcia – leczenie

Leczenie hemoroidów spowodowanych zaparciami zależy od stadium choroby hemoroidalnej. Tylko i wyłącznie od niego zależy, na jaki sposób leczenia powinien zdecydować się pacjent. Nie mniej jednak najlepszą i uniwersalną metodą jest odpowiednia profilaktyka. Pozwoli ona uniknąć hemoroidów, zaparć oraz zadbać o zdrowie.

Jakie działania profilaktyczne powinno się wdrożyć w życie aby uniknąć hemoroidów spowodowanych zaparciami?

Najlepszym sposobem jest zapobieganie zaparciom. Dieta bogata w błonnik będzie sprzyjać prawidłowemu działaniu układu pokarmowego. Do menu na stałe powinno się włączyć produkty bogate w błonnik: owoce (suszone śliwki, wiśnie, suszone figi, winogrona, kiwi, jabłka), zielone warzywa i rośliny strączkowe (fasola, groszek). Zboża, w tym otręby, owies i siemię lniane również są źródłem błonnika przez co wspomagają pasaż jelitowy. Nie należy oczywiście zapominać o wodzie i pić jej co najmniej 1,5 litra dziennie.

Lactinova Błonnik  rozpuszczalny z Laktoferyną LF95

Jeśli borykasz się z zaparciami, to warto rozważyć suplementację błonnika rozpuszczalnego. Jest on niezbędny w zdrowej diecie, a dostarczenie go poprzez suplementację pozwala zminimalizować skutki uboczne, które wiążą się np. ze zwiększeniem w diecie udziału strączków. 

Błonnik rozpuszczalny to także niezawodny sposób na zaparcia, które męczą wszystkie osoby niedostarczające odpowiednią ilość błonnika za pomocą pożywienia! Sięgnij po Lactinova® Błonnik rozpuszczalny z Laktoferyną LF95 – to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego w postaci saszetek z proszkiem, które zawierają  laktoferyny LF95 Mediferrin™ (o 95% czystości) i rozpuszczalnego błonnika akacjowego Fibregum® oraz witaminy C.