Higiena wypróżnień - jak o nią dbać?
Higiena wypróżnień (wbrew pozorom!) jest bardzo skomplikowaną dziedziną. Wypróżnianie bowiem to szeroko zakrojony zespół odruchów i zależności pomiędzy odbytnicą, kanałem odbytu, odbytem i przylegającymi strukturami. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się o niej więcej! Wpływa ona bowiem na całe Twoje życie i jest elementem profilaktyki przeciw hemoroidom i szczelinom odbytu!
Higiena wypróżnień – od czego zacząć? Od rozłożenia procesu na czynniki pierwsze!
Uczucie parcia na stolec pojawia się w momencie, gdy masy kałowe gromadzą się wokół odbytnicy i zaczynają rozciągać jej ściany. Często niezależnie od naszej woli dochodzi do rozkurczu mięśnia zwieracza wewnętrznego, przy jednoczesnym skurczu mięśnia zwieracza zewnętrznego. Aż tyle mieści się w powiedzeniu ‘robię kupę’. Przybieranie pozycji siedzącej w toalecie powoduje, że dochodzi do zmiany kąta pomiędzy odbytnicą, a odbytem pozwalającym na łatwiejszy pasaż stolca. Dodatkowo zwiększanie ciśnienia wewnątrzbrzusznego (parcie) powoduje, że opór zwieracza zewnętrznego zostaje pokonany, przy jednoczesnym obniżeniu struktur przepony miednicy. Dochodzi wtedy do wyjścia stolca na zewnątrz.
Higiena wypróżnień a trzymanie stolca
Za mechanizm trzymania stolca odpowiedzialne są mięśnie zwieracza: wewnętrzny i zewnętrzny, a także hemoroidy. Jeśli zbyt długo wstrzymujesz wydobycie stolca na zewnątrz, to wymienione powyżej mechanizmy ulegają niestety zaburzeniu. Zaburzenia te powodują zmiany w stosunkach anatomicznych mięśni i hemoroidów, co z kolei powoduje rozmieszczenie i zastój krwi w splotach żylnych. Utrudniony odpływ krwi powoduje jej zaleganie w obrębie hemoroidów, a tym samym dochodzi do zmiany ciśnienia w splotach. Osłabia to struktury podporowe budujące hemoroidy.
Higiena wypróżnień – zmiana przyzwyczajeń
Jak zmienić swoje złe nawyki tak, by higiena wypróżnień pozostała bez zarzutu? Najpierw należy zastanowić się, co tak naprawdę robi się źle. Przedłużanie aktu defekacji (wstrzymywanie), zbyt długie przesiadywanie w toalecie, długotrwałe parcie, by stolec znalazł się na zewnątrz, zła (niezdrowa!) dieta pozbawiona składników odżywczych oraz wody, brak błonnika w diecie… wszystko to sprawia (choć może nam wydawać się inaczej – wszak to nasza codzienność), że higiena wypróżnień cierpi, a tym samym cierpi nasz organizm.
Nie należy także zwlekać z oddawaniem stolca – przetrzymywanie może niekorzystnie wpływać nie tylko na mięśnie zwieracza, ale także na hemoroidy. Jeśli wybierasz się do toalety, to absolutnie powinieneś nie brać ze sobą telefonu, gazety ani książki. Powodują one, że spędzasz na niej zbyt wiele czasu!
Błonnik rozpuszczalny – sposób na zaparcia
Najczęstszą przyczyną zaburzeń higieny wypróżnień są zaparcia. Należy bezwzględnie stosować przeciw nim profilaktykę: najlepszym sposobem na to jest zapewnienie swojemu organizmowi odpowiedniej dawki błonnika.
Lactinova® Błonnik rozpuszczalny z Laktoferyną LF95 – Twój sposób na dostarczenie błonnika do organizmu
Warto rozważyć suplementację błonnika rozpuszczalnego. Jest on niezbędny w zdrowej diecie, a dostarczenie go poprzez suplementację pozwala zminimalizować skutki uboczne, które wiążą się np. ze zwiększeniem w diecie udziału strączków.
Błonnik rozpuszczalny niezawodny sposób na zaparcia, które męczą wszystkie osoby niedostarczające odpowiednią ilość błonnika za pomocą pożywienia! Sięgnij po Lactinova® Błonnik rozpuszczalny z Laktoferyną LF95 – to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego w postaci saszetek z proszkiem, które zawierają laktoferyny LF95 Mediferrin™ (o 95% czystości) i rozpuszczalnego błonnika akacjowego Fibregum® oraz witaminy C. Przyniosą ulgę Twoim jelitom! Zrób im wreszcie ten prezent!
Dołącz do naszej grupy na Facebooku! Dla nas nie ma tematów TABU. Koniecznie śledź też nas na Facebooku i Instagramie!